לייעוץ חייגו עכשיו

עורך דין צוואות וירושות

הרבה מאיתנו מכחישים את המחשבה שאנחנו עלולים למות בשלב כזה או אחר בחיים ולאור כך לא מתעסקים ב"יום שאחרי". עם זאת, יש חשיבות גדולה להתחיל ולחשוב על הצוואה שלכם והעיזבון אותו אתם מעוניינים לחלק ליורשכם. במסגרת כך, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם עורך דין אשר יסייע לכם לנסח את הצוואה בצורה ברורה ולקבוע כיצד אתם מעוניינים לחלק את הנכסים שלכם לאחר מותכם. כל זאת, עשוי למנוע מחלוקות בין יקירכם ולהבטיח שהרצונות שלכם יתממשו.

 

קצת על צוואות וירושות

כאשר אתם מעוניינים לוודא כי הנכסים שלכם יעברו לאנשים הקרובים אליכם, אשר כוללים משפחה, חברים ועוד – רצוי שתנסחו צוואה אשר תגדיר בדיוק איזה מהנכסים יעברו לאילו מן הקרובים שלכם. בהתאם, רצוי לפנות לעורך דין מנוסה בעריכת צוואות כדי שהצוואה תעמוד בתנאי החוק וכדי שהיא תוכל להתקיים ללא התנגדות מצד אנשים חיצוניים, אשר עלולים לטעון לזכאות בירושה.

יש לציין כי עריכת צוואה היא החלטה שאתם יכולים לקבל ללא חובה חוקית לעשות כ. עם זאת, רצוי לבצע זאת כדי למנוע שימוש בניגוד לרצונכם בנכסים שלכם והעברתם לאנשים אותם לא הייתם כוללים במידה שהיתה לכם אפשרות מראש.

 

המקרים בהם נדרשים לפנות לעורך דין העוסק בצוואות וירושות

ישנם מקרים רבים ולא מעט סיבות בהם עולה הצורך למוריש, ליורשים או לאלו שנישלו אותם מצוואה, לפנות לעורך דין העוסק בתחום הצוואות והירושות על מנת שעורך הדין יבחן ויבהיר להם את מצבם המשפטי.

במקרים בהם לא נערכה צוואה – ליורשים רבים נדרש ליווי וייעוץ של עו"ד לבחינת זהות היורשים הזכאים לרשת את המנוח על פי דין ובהתאם לפרנטלות בחוק הירושה – צאצאים, הורים וצאצאיהם והורי הורים. לאחר שאובחנו זהות יורשי המנוח על פי דין, יכולים היורשים בקשה לצו ירושה.

חשוב לדעת, כי ללא קבלת צו ירושה מוקפאים נכסי המנוח, כך שרק לאחר קבלת צו הירושה יכולים היורשים לבצע פעולות בנכסי המוריש הרשומים על שמו, כגון: חשבונות בנק, זכויות וכספים בחברות ביטוח שונות ובעיקר בנכסי המקרקעין.

 

האנשים אשר רשאים לכתוב צוואה

ככלל, כל אדם יכול לכתוב צוואה. עם זאת, יש מספר תנאי סף אשר נדרש לעמוד בהם:

  • כותב הצוואה צריך להיות בגיר, דהיינו מעל גיל 18.
  • אסור שכותב הצוואה יהיה פסול דין – כלומר, אדם שבית המשפט קבע שהוא לא יכול לקבל החלטות רציונליות על עצמו ולאור כך מונה לו אפוטרופוס.
  • אסור שהאדם לא ידע מה עושה, לאור היעדר צלילות דעת אשר נובעת ממחלות או פגיעות קוגניטיביות. יצוין כי אם אדם חושש שיסווגו אותו ככזה אשר צלילותו פגומה, רצוי שילך לבצע אבחון רפואי שיעזור לקבוע שלא כך הדבר.

 

אילו אנשים יכולים לקבל את העיזבון?

אנשים רבים שואלים את עורכי הדין במשרדנו האם רק קרובי משפחה יכולים להיות זכאים לירושה. עם זאת, מדובר בקונספציה שגויה וכל אדם, כולל ילדים הקטנים משנה יכולים לרשת את העיזבון במסגרת הצוואה.

יתרה מכך, אם אדם מעוניין לנסח צוואה, הוא יכול להוריש חלק מנכסיו לחברות, לעמותות ללא מטרת רווח ואפילו למדינה. במידה שאתם מעוניינים לנסח צוואה אשר כוללת אנשים אשר אינם השארים והתלויים "הברורים" שלכם, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות לעורך דין צוואות וירושות מקצועי אשר ידע לנסח את הצוואה בצורה ברורה אשר מאפשרת את העברת הנכסים בדיוק בצורה שאתם מעוניינים בה.

 

אילו אנשים אינם זכאים לקבל ירושה, גם אם הוזכרו בצוואה

כדי למנוע מצבים מצערים במסגרתם האנשים אשר הוזכרו בירושה מנצלים את המצב הנפשי או הפיזי של המנוח, יש מספר אנשים אשר לא יכולים לרשת אותו, גם אם הם מוזכרים בצוואה:

  • יורשים אשר גורמים למותו של רושם הצוואה – יורשים אשר הורשעו בכך שהם אלו שהובילו למוות של המוריש, או אפילו בניסיון לכך, לא זכאים לקבל את הירושה. זאת, ללא תלות בכך שהיו רשומים בה. סייג לכך ניתן למצוא רק בניסיון רצח, כאשר יש תיעוד (מומלץ על ידי עורך דין) שהמנוח מחל על ניסיון הרצח ואישר להוריש את הרכוש ליורש שהורשע.
  • יורשים אשר הורשעו בפגיעה בצוואה האחרונה של המוריש – במידה שאחד מן היורשים, או יותר, מורשעים בכך שהם העלימו או זייפו את הצוואה האחרונה התקפה אותה המנוח ניסח, הם לא יוכלו לרשת אותו, גם אם הם מוזכרים בצוואה המקורית.

 

מינוי מנהלי עיזבון

במקרים בהם הצוואה פשוטה לביצוע, לא נדרש למנות מנהל עזבון. עם זאת, במידה שמנסח העיזבון חושש שיהיו בעיות ומחלוקות בין היורשים, הוא רשאי להוסיף לצוואה בקשה למנות מנהל עיזבון אשר ינהל את ענייני הירושה עד לחלוקתה הסופית.

במקרים נוספים, כאשר הצוואה מורכבת במיוחד, ניתן לבצע מינוי מנהל עיזבון או להגיש בקשה למינוי מנהל עיזבון, במסגרתה ממנים מנהל עיזבון אשר מתאים למקרה.

בהרבה מן המקרים, היורשים ובית המשפט מעוניינים להימנע ממינוי של מנהל עיזבון ולכן ההמלצה היא להיעזר בעורך דין מנוסה אשר ידע לנסח את הצוואה בצורה פשוטה אשר לא תוביל למריבות או סיבוכים בין היורשים.

בנוסף, אפשר למנות את עורך הדין או אדם שהוא ממליץ עליו לכהן כמנהל העיזבון.

 

ביטול צוואה

יש לציין כי אם אתם עורכים צוואה אתם רשאים לבטל אותה בכל שלב ומכל סיבה שנראית לכם לנכון. בהקשר זה, כתיבת צוואה מאוחרת לקודמת מבטלת את תוקף הצוואה הקודמת. כך, שהצוואה האחרונה, למעט חריגים, היא זו התקפה. עם זאת, כאשר אתם כותבים צוואה נוספת רצוי להיוועץ עם עורך דין מנוסה ובעל בקיאות בתחום ולוודא כי אתם מחליפים את הצוואה, אחרת הירושה תחולק בין היורשים בהתאם לחוק הירושה.

 

לסיכום

אם אתם מעוניינים בעורך דין מנוסה אשר ינסח לכם את הצוואה בצורה פשוטה וראויה, אנחנו ממליצים לפנות לעורך דין מאור לוי, אשר מהווה עורך דין בעל ניסיון בעריכת צוואות וכן בניהול עזבון וחלוקתו ליורשים בהתאם לצוואת המוריש.

משרדנו בעל ניסיון בהוצאת צווי ירושה בין אם באמצעות בתי הדין הרבניים ובין אם באמצעות בתי המשפט לענייני משפחה וישמח ללוות אתכם במקצועיות וברגישות הנדרשת במצבים אלו ולייעץ לכם לגבי כל מהלך אותו אתם מעוניינים לבצע ולהסביר לכם את השלכותיו.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?