לייעוץ חייגו עכשיו

עורך דין מקרקעין

עורכי דין אשר עוסקים במקרקעין הם חלק בלתי נפרד מתהליך רכישת או מכירת הדירה שלכם ושימוש בהם יכול לסייע לכם לחסוך עשרות אלפי שקלים. במסגרת שירותו, עורך הדין יספק לכם הכוונה וייעוץ חשובים בהיבטים המשפטיים של הליך הרכישה והקנייה, תוך בחינה כי החוזה עליו אתם חותמים הוא הוגן וניתן לאכיפה משפטית. לצד זאת, עורך הדין ידע לספק לכם מידע ביחס לדגלים אדומים וכן יבצע בדיקות נאותות לצורך ווידוא כי הנכס נקי מכל שיעבוד או מחלוקת משפטית. בכך, הלכה למעשה, אתם יכולים להיות בטוחים כי אתם מבצעים עסקה חכמה וטובה עבורכם.

 

קצת על עסקאות מקרקעין

עבור מרבית האנשים בעולם, ובישראל בפרט, עסקת מקרקעין אשר כוללת רכישה או מכירה של נכס, הינה אחת העסקאות היקרות והחושבות ביותר שהם יבצעו במהלך חייהם.

במסגרת תהליך זה, יש צורך משמעותי לבדוק שעסקאות המקרקעין כשרות ונעשות באופן ראוי. לצורך כך, יש לבחון פרטים רבים אשר כוללים ווידוא כי הנכס אותו אשר מעוניינים לרכוש אינו בעל עיקולים ושעבודים. לצד זאת, יש לבחון כי הנכס נבנה בהתאם להיתרי בנייה אשר מוגדרים בחוק וכן להבין פרטים אודות המיסוי אותו נדרש הרוכש או המוכר לשלם ביחס לנכס – אשר כולל מס שבח, היטלי השבחה ועוד.

השאלות הללו הן הכרחיות כדי לוודא כי לא קונים נכס אשר עלותו לא משתקפת במחיר המכירה או הרכישה המקורי ויש להוסיף עוד עלויות נלוות וגבוהות.

בנוסף, במסגרת הליך המשא ומתן למכירת ורכישת הנכס – בין הצדדים לעסקה מוחלפות טיוטות הסכם המכר, בהן הצדדים מסכימים על התנאים המשפטיים להסכם. לרוב, הפרטים הראשוניים מסוכמים בין הצדדים עוד טרם הפנייה אל עורך הדין, וזאת באמצעות מתווך או באופן ישיר בין הצדדים.

עם זאת, כאשר אתם לא מסתייעים בעורך דין מומחה ומקצועי בשלבי העסקה הראשונים, עולה סיכון בדבר אי עמידה בחוקים ובתקנות וכן היעדר הבנה כי הדברים עליהם אתם מסכימים, גם אם מדובר בטיוטה שלכאורה נראית "תמימה", עשויים לחייב אתכם בהמשך, גם במידה שלא חשבתם שכך יהיה הדבר.

 

הטעויות הנפוצות עסקת מקרקעין

אחד הדברים שאנחנו נוטים להיתקל בהם בתדירות הגבוהה ביותר הם חתימה על מסמכים, אשר אינם מהווים החוזה הרשמי בין הצדדים. לכאורה, אתם כאמור עשויים לחשוב כי המסמכים הללו אינם מחייבים וכי הם רק "זיכרון דברים" או הסכם לגבי "תנאים מסחריים". עם זאת, במקרים רבים למסמכים הללו יש משמעות משפטית והם עשויים לחייב אתכם בהמשך. לכן, רצוי שלא לחתום על מסמכים וכן לא להתנהל סביב אותו מסמך באופן דומה לצורה בה הייתם מתנהלים במסמך אשר מוגדר כחוזה הרשמי.

יתרה מכך, למרבית האנשים במדינת ישראל אין בקיאות עמודה בחוקים הישראלים, ביניהם חוק החוזים וחוק המקרקעין. לאור כך, אותם אנשים אשר פועלים ללא ליווי וקבלת ייעוץ מקצועי של עורך דין מנוסה ובקיא בתחום נוטים לעשות טעויות אשר עולות להם ביוקר – הן בפן החוזי והן בפן המיסוי.

במקרים כמו אלו המתוארים לעיל, הצדדים עשויים למצוא את עצמם מתחייבים לחוזים אשר הם לא מעוניינים בהם. בהתאם, אם הצדדים לא מגיעים להבנות הדדיות, הדבר יוביל לניהול הליך משפטי ארוך ויקר, אשר רק בסיומו ייקבע אם זיכרון הדברים או כל מסמך אחר עליו הוסכם הוא מחייב.

לניהול ההליך יש שתי משמעויות מרכזיות ולא רצויות עבורכם:

 • במידה שבית המשפט ייקבע כי ההסכם בו לא רציתם הוא הסכם מחייב, אתם תדרשו לשאת במס רכישה או שבח על רכישת הדירה, בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין.
 • ללא קשר לתוצאה, בין אם היא לטובתכן ובין אם לרעתכם, תמצאו את עצמכם ממודדים עם הליך משפטי ארוך ודורש, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה נפשית. בהתאם, תצטרכו לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין אשר מתמחה הן בתחום והן בליטיגציה וכן תצטרכו לוותר על ימי עבודה לאור צורך בנוכחות בבית המשפט.
 • גם במידה שיקבע בסוף התהליך שהמסמך אינו מחייב, מדובר בתהליך ארוך אשר במסגרתו לא ניתן למכור את הדירה לאחר וכן לא כדאי לרכוש דירה אחרת, שמא יקבע שאתם מחויבים לשלם על הדירה מושא הדיון.

 

לכן אם אתם מעוניינים לרכוש ו/או למכור נכס, אנחנו ממליצים לכם בחום לגבות את עצמכם וליצור קשר עם משרדנו, אשר מתמחה בתחום המקרקעין וידע ללוות אתכם בעסקה ולייצג אתכם בבית המשפט במידת הצורך. המשרד הוא בעל ניסיון והצלחות רבות בתחום ולכן זו הבחירה הבטוחה והנכונה ביותר עבורכם.

 

מה כוללות עסקאות מקרקעין?

כידוע, עסקאות מקרקעין הינן עסקאות רבות ומגוונות. למשרד שלנו יש ניסיון רב בהתמודדות עם כל שלב ברכישת ומכירת המקרקעין, למשל:

 • רכישה ומכירה של דירות יד שניה.
 • רכישת דירה מקבלן.
 • רכישת חנות.
 • רכישת קרקע חקלאית או פרטית.
 • רכישת דירה במסגרת תמ"א או פינוי בינוי.
 • רכישת נחלה או משק.
 • פירוק שיתוף.
 • מכירת דירה שנתקבלה בירושה.
 • ועוד.

 

דברים שחשוב לקחת בחשבון בעסקאות מקרקעין

כאשר תבחרו לשכור את שירות עורכי הדין שלנו במסגרת רכישה או מכירה של מקרקעין, עורך הדין אשר ייצג אתכם ידאג אך ורק לאינטרסים שלכם, הלקוחות שלו.

מומלץ לשים לב כי קיימים עורכי דין אחרים בתהליך, חלקם מטעם הקבלן או מטעם גורמים אחרים, אשר איננו דואג לאינטרסים של הרוכשים ויכול לייצר מצב כי הצרכים שלכם הם לא בהכרח בראש מעיניו. לכן, תמיד מומלץ לשכור שירות של עורך דין אישי שלכם, שיוודא כי התהליך מתבצע בצורה הטובה ביותר עבורכם.

 

באיזה שלב כדאי לכם לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין?

לאור האמור, אנחנו ממליצים לכם לשכור את שירותיו של עורך דין אשר מתמחה בתחום המקרקעין כבר בשלב הראשוני בו אתם מתעניינים בנכס. כך, עורך הדין יוכל לבחון את מצב הדירה, לוודא אם היא רשומה בטאבו או שהיא מנוהלת אצל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), לבחון כי אין על הקרקע או הנכס עיקולים ושעבודים ועוד.

יתרה מכך, כבר בשלבים הראשוניים עורך הדין ידע לייעץ לכם ביחס למיסוי העסקה ולהשפעות שלה עליה. כך, תדעו האם אתם תדרשו לשלם מיסים הכוללים היטלי השבחה, מס שבח ועוד.

לבסוף, אם כל השלבים הראשוניים התנהלו כשורה, עורך דין מנוסה של מקרקעין ידע לטפל בתהליך הרישום, שהרי כל עסקת מקרקעין חייבת בה וככל שלא התקבל אישור על רישום הבעלות או החכירה בנכס, העסקה לא הושלמה ולא קיימות לכם זכויות בנכס.

 

לסיכום

מכיוון שעסקאות המקרקעין הן עסקאות מורכבות ובעלות חשיבות רבה, אנחנו ממליצים לכם להתקשר בעסקה רק אחר שעורך דין מנוסה מלווה אתכם מראשית העסקה ומוודא כי התהליך נעשה בצורה חוקית, נכונה וללא פגמים מהותיים ופרוצדורליים.

משרד עורכי הדין של עורך דין מאור לוי הוא בעל ניסיון רב בתחום המקרקעין. במסגרת כך, ניתן למצוא הצלחות רבות שלו בליווי וייצוג רוכשים וקונים בעשרות עסקאות שונות ומורכבות אשר כללו היבט חוזים ומיסוי כאחד.

יתרה מכך, המשרד מתמחה גם בתחום הנדל"ן. כך, מייצג בעלי דירות ושוכרים בנושאים כגון פינוי מושכר, סכסוכי שכנים, הסכמי שכירות, תביעות לפירוק שיתוף ועוד. כך, המשרד יודע לספק לכם שירות מלא מרגע תחילת חיפוש הדירה ועד התמודדות עם המגורים בה או השכרתה.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
שלום
היי,
שמי מאור לוי,
יש לי ניסיון מוכח בייצוג לקוחות במצבים מורכבים של חובות, עיקולים, חדלות פירעון, נדל"ן ועוד.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.