לייעוץ חייגו עכשיו

צו תשלומים – מתי מגישים ומה חשוב לדעת?

צו תשלומים ניתן על ידי רשם ההוצאה לפועל והוא מאפשר לפרוס את החוב לתשלומים לפי גובה סכום חודשי למשך תקופה מוגדרת של מספר חודשים. צו תשלומים נועד להקל על חייב להחזיר את חובו, כאשר הוא אינו יכול לבצע החזר של כלל החוב בפעימה אחת. במאמר זה נרחיב לגבי מהו צו תשלומים, מתי מגישים צו תשלומים ומה חשוב להבין לגבי ההליך.

 

צו תשלומים

צו תשלומים ניתן בדרך כלל לאחר שנשלחת לחייב אזהרה לגבי פתיחת התיק כנגדו בהוצאה לפועל ולאחר שהוגשה בקשה לצו על ידי בעלי החוב. עם פתיחת התיק כנגד החייב בהוצאה לפועל, יישלח מכתב ראשון ובו אזהרה לסלק את החוב בפעימה אחת בפריסה המוצעת במכתב האזהרה. הפריסה נעשית בהתאם לקריטריונים של גודל החוב ובהתאם לרפורמה בתחום משנת 2019.

 

צו תשלומים – מתי מגישים ומה חשוב לדעת?

 

מתי מגישים צו תשלומים

במקרים רבים ניתן להגיש בסיוע של עורך דין חדלות פירעון כגון, עו"ד מאור לוי בקשה למתן צו תשלומים מול ההוצאה לפועל. מדובר למעשה במעין הצעה "נגדית" לזו של הצו שכבר ניתן ובה יוצע מתווה תשלומים מקל יותר מבחינת הסכום והמועד. הדבר נעשה על מנת שהחייב יכול לעמוד בהחזר החוב בהתאם ליכולתו הכלכלית ועל מנת שלא לפנות להליך חדלות פירעון.
בנוגע לשאלה, מתי מגישים צו תשלומים התשובה לכך תלויה למה בדיוק אנו מתייחסים. צו תשלומים ניתן על ידי רשם ההוצאה לפועל באופן ראשוני. בקשה לשינו הצו ומתן צו תשלומים חדש מוגש על ידי החייב בליווי עורך דין או בלעדיו, כאשר הוא אינו יכול לעמוד מבחינה כלכלית בסכומים שנפסקו על ידי הרשם.

 

להתחיל לשלם בהתאם לסכום

הגשת הבקשה מחייבת התחלת ביצוע בפועל של התשלומים בהתאם להצעה שהוגשה מבלי להמתין להחלטתו הסופית של הרשם בנושא. אל בקשת צו תשלומים יש לצרף תצהיר משפטי של בעל החוב וחתום על ידי עורך הדין ושאר ישו בו כדי לפרט את מצבו הכלכלי של מגיש הבקשה ומידת יכולותיו לפירעון החוב. בנוסף יש לצרף מסמכים התומכים בתצהיר ובבקשה כמו, פירוט ההכנסות והחובות, ילדים שמתגוררים בבית ועוד.

 

הגשת הבקשה

את הבקשה ניתן להגיש באמצעות האזור האישי באתר רשות האכיפה והגבייה בליווי עו"ד או באופן פיזי ללשכת ההוצאה לפועל בשעות קבלת הקהל. ניתן גם להגיש את הבקשה דרך הדואר מול הלשכה שבה מתנהל התיק. ההחלטה לגבי אישור הבקשה נמצאת תחת סמכותו של הרשם ובהתאם לנסיבות ומידת יכולותיו הכלכליות של החייב לעמוד בתשלומים.

 

חקירה או מסמכים נוספים

במידה והנתונים שבידי הרשם אינם מספיקים, הוא עשוי לדרוש מהחייב לספק מסמכים נוספים או אף להזמינו לחקירת יכולת. חקירה מעין זו נעשית לעיתים במעמד הזוכה בהתאם לנסיבות ולפסק הדין ובה נבדקת לעומק יכולתו של החייב לעמוד בתשלומים. גם במקרים בהם ניתנה הסכמה של הזוכה מראש לבקשתו של החייב לשינוי צו התשלומים, יש להגיש את ההסכמה לאישור הרשם.
חשוב לדעת שהסכמת הזוכה בתיק לפריסה המחודשת אינה מבטיחה בהכרח שהרשם יאשר את הבקשה והדבר נתון לשיקול דעתו המקצועית. בכל מקרה של הסתבכות כלכלית וניסיון להבין אם לבחור בהליך של צו תשלומים או לפנות להליך חדלות פירעון מומלץ לקבל ליווי מקצועי של עורך דין המתמחה בתחום.

 

עמידה בצו תשלומים – בקשה להכרה כ"חייב משלם"

במידה ואושרה בקשתכם והצלחתם לעמוד בתשלומים שנקבעו לכם, באפשרותכם להגיש בקשה להכרה כ"חייב משלם" במסגרת ההוצאה לפועל. במידה והבקשה להכרה כאמור תאושר, תהנו מהפחתה של ריבית הפיגורים הקיימת בתיק ההוצאה לפועל וכן לעיכוב או ביטול הליכים מסוימים.
נבהיר כי בקשה להכרה כ"חייב משלם" יכול שתוגש בין אם מדובר בהסדר תשלומים רגיל או בהסדר תשלומים מיוחד.  ההכרה לא תחול בתיקי מזונות, בתיקים אלו אין טעם בהגשת הבקשה.
יובהר, כי טרם הגשת הבקשה לצו תשלומים (תלוי מה גובה חובותיכם) כדאי לבחון פניה להליכי חדלות פירעון או הגעה להסדר פרטני עם הנושה.

 

סיכום צו תשלומים

לסיכום הנושא, במאמר זה ניסינו להשיב על השאלות, מהו צו תשלומים, מתי מגישים צו תשלומים ובאלו אופנים מגישים את הבקשה לשינוי הצו. כפי שציינו, את הבקשה מגיש חייב שאין ביכולתו לשלם את החוב הפסוק בשיעורים שנקבעו. חשוב להבין ששינוי צו התשלומים עשוי לעכב צו מאסר במסגרת ההליכים בתיק אך הוא אינו מבטיח עיכוב הליכים אחרים כמו עיקולים.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?