לייעוץ חייגו עכשיו

תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר

תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר נועדה לסייע לפנות דייר בעייתי בצורה המהירה ביותר. אך שימו לב לנקודה המרכזית, תביעה זו נועדה להביא אך ורק לפינוי של הדייר ולא להסדרת חובות או תביעה על נזקים שנגרמו לנכס. גם לאלו יש פתרון, אך יש להתמודד עם זה באמצעות תביעה בהליך רגיל וזה דורש קצת יותר סבלנות.

במאמר זה אני רוצה להתמקד בנושא של תביעה לפינוי מושכר, עם דגש על סדר דין מקוצר. מראש אני מציע לכם לפנות אל עורך דין בעיה עם דייר, לבדכם אתם עשויים לעשות טעויות שיפגעו בכם. ואם יש לכם איזו מחשבה להתנסות להתנהל לבד, מומלץ לקרוא בהמשך ”מה לא לעשות“.

פינוי דייר – מה לא לעשות

אז נתחיל מזה כי אי אפשר לפנות דייר סתם כי ”הוא לא בא לכם בטוב“. ניתן לפנות דייר בכמה נסיבות:

  1. תום תקופת השכירות (במקרה שדייר החליט לא לעזוב).
  2. הפרת תנאי חוזה השכירות. גם זה עניין משפטי מורכב. תנאי החוזה כפופים למה שהוסכם ביניכם, אך גם לחקיקה. ובשורה התחתונה ישנם אפילו מקרים בהם הפרת החוזה תחשב מוצדקת!
  3. והמקרה השלישי הוא פינוי דייר בהודעה של 90 יום מראש. אך זאת בתנאי כי דאגתם לערוך חוזה שכירות לדירה המתיר לכם לעשות זאת.

ועכשיו מה אסור לכם לעשות בשום פנים ואופן, למרות שממש בא לכם לעשות את זה – אינכם יכולים לפנות את בעל הדירה בכוח. זה אומר גם שאינכם יכולים להחליף מנעולים או למנוע ממנו את הגישה בשום צורה. יש דרך מסודרת לעשות זאת, ויש רשויות המבצעות את הפינוי (ההוצאה לפועל).

פינוי מושכר בסדר דין מקוצר

תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר

פינוי דייר נעשה באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט. זהו הליך שעשוי להיות ארוך, וכפוף ללוח הזמנים של בתי המשפט העמוסים. במהלך הדיון כל צד יכול להציג את טענותיו ודרישותיו, ובסוף השופטים יקבלו הכרעה.

במסגרת זו ניתן לתבוע את פינוי הדייר וגם תשלום חובות כספיים או תשלומים עבור נזקים לנכס. אך מכיוון שתביעה שכזו דורשת זמן רב, והדייר עדיין מתגורר בנכס – החוק מאפשר לכם להגיש תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר.

ההליך המהיר יכול להסתיים בפרק זמן של חודשיים. אולי זה נשמע לכם הרבה, אבל הליך רגיל עשוי להימשך חודשים ואפילו שנים. ההליך אינו מאפשר לדייר להגיש תביעת נגד במסגרת אותו ההליך, וכך נמנעים עיכובים רבים. אך הדייר בהחלט יכול לממש את זכותו להגיש כתב הגנה.

במידה וניצחת בתביעה, בית המשפט יתן פסק דין הקובע כי על הדייר לפנות את הנכס. ובמידה והדייר לא עשה זאת, יש לפנות אל ההוצאה לפועל.

כיצד מגישים תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר?

על מנת לנהל זאת ביעילות להביא את כל הטיעונים הנכונים, תמיד מומלץ לעשות זאת עם עורך דין דיירים.

את התביעה מגישים לבית משפט השלום באזור שבו נמצאת הדירה המדוברת. יש להכין כתב תביעה המפרט את הטיעונים לדרישת הפינוי.

ומלבד כתב התביעה יש להוסיף תצהיר הכולל את העובדות הרלוונטיות, אסמכתאות ומסמכים רלוונטיים. הגשת התביעה דורשת תשלם אגרה, אותה ניתן לתבוע מהדייר במקרה שתנצחו בתביעה.

הדייר יכול להגיש כתב הגנה (תוך 30 יום). במקרה והוגש כתב הגנה ביתה משפט יקבע מועד לדיון, ובו יחליט האם לקבל או לדחות את התביעה.

מכיוון שמדובר בהליך מהיר, הדיון אמור להסתיים ביום אחד. אך במקרים בהם יש צורך בדיונים נוספים, בית המשפט ישתדל לקבוע אותם ברציפות (וללא יותר מ 14 יום בין דיון לדיון).

אם הדייר לא מגיש כתב הגנה, יותר פשוט עבורכם. ניתן לבקש מבית המשפט פסק דין בהיעדר הגנה.

תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר

כיצד מפנים דייר בעייתי לאחר תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר

במידה וניצחתם במשפט ויש לכם פסק דין הקובע כי על הדייר לפנות את הדירה, עליכם לחכות שיעשה זאת ולא לנסות לפנות אותו בכוחות עצמכם.

במידה ובית המשפט קבע מועד לפינוי הנכס, והדייר לא עמד בתאריך – פנו אל ההוצאה לפועל. אך אינכם יכולים לעשות זאת לפני שהגיע המועד.

אך לא תמיד פסק הדין קובע מועד. ובמקרים שכאלו ניתן לפנות אל ההוצאה לפועל לאחר 15 יום ממתן פסק הדין. אם השוכר לא היה נוכח במשפט אז 15 יום לאחר שהומצא בפניו פסק הדין.

את הבקשה מגישים באמצעות טופס 505, בכל אחת מלשכות ההוצאה לפועל.

אם במקרה חשבתם שההוצאה לפועל מייד מפנה את הדייר, גם כאן תצטרכו לגלות סבלנות. זהו הליך בפני עצמו וההוצאה לפועל מחייבת להוציא אזהרה לפני.

אם תרצו לעשות זאת ביעילות (תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר) – עשו זאת באמצעות עורך דין לענייני הוצאה לפועל. משרדנו מטפל במגוון סוגיות של פשיטת רגל, הסדרי חוב מול הבנק הבינלאומי , מקרקעין, צוואות וירושות ועוד.

עורך דין הוצאה לפועל מאור לוי עומד בשירותכם בכל מקרה של תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר. ובמקביל נסייע לכם בהגשת תביעה רגילה על מנת לתבוע את הכספים שמגיעים לכם.

עו"ד מאור לוי בפייסבוק

תביעה לפינוי מושכר בסדר דין מקוצר

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?