לייעוץ חייגו עכשיו

פשיטת רגל

בואו נדבר על פשיטת רגל, מה זה פשיטת רגל וגם מה זה לא, ומה צריך לדעת על הליכי פשיטת רגל.

אז נתחיל מזה שבישראל של היום לא קיימת פשיטת רגל; זהו הליך מיושן אשר הוחלף כאשר נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון החדש. שמו הרשמי של ההליך הוא הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. וכאשר אתם שומעים את המונח פשיטת רגל, דעו שבזה מדובר.

ההליך החדש הביא איתו שינויים רבים בהליכים ובכלל בכל התפיסה שעומדת מאחוריו. נכון שיש עליו ביקורת, ולא תמיד הוא ההליך המומלץ, אך בכל זאת יש בו כמה שינוים מבורכים. למשל אחד השינויים הוא תחימת הזמן של ההליך לפרק זמן של 4 וחצי שנים. למרות כי מדובר בזמן ארוך, עדיין יש לו מועד תחילה ומועד סיום והוא לא נגרר שנים שלא לצורך.

מה זה פשיטת רגל

מה זה פשיטת רגל

אז מייד נסביר לכם מה זה פשיטת רגל וכיצד מתנהלים הליכי חדלות פירעון, אך מראש נדגיש כי זהו מידע בסיסי המביא רק את עיקרי הדברים ואינו יורד לפרטים. ישנם פרטים שונים שיש לבחון כאשר מקבלים את ההחלטה האם להגיש בקשה לפתיחת הליכים או לא. ולצורך כך יש לבחון את נסיבות המקרה, כך שמוטב לפנות לייעוץ באמצעותו של עורך דין חדלות פירעון.

פשיטת רגל היא מצב שבו אדם (או חברה בע“מ ) אינם יכולים לפרוע את חובותיהם. סך כל החובות שצברו גדולים מסך הנכסים שעומדים לרשותם, כך שבפועל אין להם שום אפשרות לפרוע את החובות. ופשיטת רגל היא ההליך שמאפשר להם לשקם את חייהם הכלכליים ולהתחיל מחדש.

פשיטת רגל

מצטער אין לי כסף, אני פושט רגל

אז אם חשבתם שפשוט אפשר להכריז על פשיטת רגל ולא לשלם את החובות, אז טעיתם.

המחוקק מבין שבנסיבות מסוימות אנשים יכולים לצבור חובות מבלי יכולת לשלם אותם. אך אין הכוונה של המחוקק לעודד אורח חיים בזבזני ולא אחראי. ובפועל, בשביל להתחיל את ההליך יש לתת דין וחשבון על סוג החובות והתגלגלות העניינים שהביאו אתכם לצבור חובות שכאלו.הליכי פשיטת רגל

 

בעצם המחוקק רוצה לראות כאן תום לב. כך שאם סתם לקחתם הלוואות והוצאתם כספם כאשר ברור לכם שהם מעל היכולות הכלכליות שלכם – הדבר אינו נחשב לחובות אשר נצברו בתום לב. ומנגד, אם הייתה לכם משכנתה, ויום אחד פוטרתם מעבודתם והגעתם למצב שבו התחילו להצטבר חובות לבנק, את זה המחוקק יכול להבין.

באופן כללי ההליך כולל בחינה של כל החובות, ההכנסות , הנכסים וההוצאות שלכם. זוהי בחינה מדוקדקת וקפדנית, ובשום פנים ואופן אסור לכם לנסות להסתיר נכסים – הדבר נחשב לעבירה פלילית וזה רק יפעל נגדכם.

לאחר בחינת מצבכם הכלכלי יקבע עבורכם צו תשלומים אשר אמור לשקף את היכולות הכלכליות שלכם. הוא יאפשר לכם לחיות בצורה מצומצמת. כמו כן יוטלו עליכם מגבלות שונות כמו איסור יציאה מהארץ ואיסור שימוש בכרטיסי חיוב. וכן, הדבר יפגע מאוד בדירוג האשראי שלכם ואתם יכולים לשכוח מהלוואות בבנק.

הדבר השלישי הוא כינוס נכסים. אם יש ברשותכם נכסים בעלי ערך הכונס יכול לממש אותם לטובת תשלום החוב לנושים. כמובן שישנן מגבלות על מה מותר לממש ואיך זה מתבצע. בוודאי אתם מוטרדים לגבי דירת מגורים בחדלות פירעון, אך לשם כך כדאי להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל.

ובסוף ההליך, אתם צפויים לקבל הפטר חובות – כלומר מחיקת יתרת החובות שלא ניתן לשלם. גם כאן ישנם יוצאי דופן, כמו למשל חובות מזונות שלא ניתן לקבל עליהם הפטר. לכן אנו תמיד אומרים כי בטרם ניגשים הליך, חובה להתייעץ עם עו“ד פשיטת רגל.

הליכי פשיטת רגל

ההליך מתחיל בהגשת בקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון. אם בקשתכם תתקבל ייעצרו כל הליכי הגבייה. אך אם ישנם הליכי הוצאה לפועל המתנהלים נגדכם, אנו גם ממליצים להגיש בקשה לעיכוב הליכים למשך תקופת הזמן שהנושא נמצא בבחינה.

את הבקשה מגישים בהוצאה לפועל כאשר מדובר בחובות בסכום נמוך. נכון לשנת 2024 הסכום עומד על 166,627.31 ש“ח. אם החוב מגיע לסכום זה או יותר, עליכם להגיש את הבקשה לבית משפט השלום. שימו לב כי אנו מדברים אך ורק על חדלות פירעון ליחיד. במידה ומדובר בחדלות פירעון של חברה יש להגיש אותה בבית המשפט המחוזי.

ישנם גם מצבים אחרים בהם נושים מגישים את הבקשה נגד החייב, גם זה נעשה בבית המשפט.

פשיטת רגל

הגשת הבקשה כרוכה במילוי טופס ותשלום אגרה. יש לציין כי מדובר בטופס ארוך ובו עליכם למלא בצורה הנכונה פרטים רבים. כמו כן תידרשו לצרף את כל האסמכתאות. כל טעות יכולה לגרום לעיכוב מיותר ולכן תמיד חשוב לעשות זאת עם עו“ד חדלות פירעון.

בשלב השני, במידה וההליך מתנהל בהוצאה לפועל, יתבצע ניסיון להפגיש אתכם עם הנושים ולהגיע להסדר. לא תמיד זה אפשרי, אך זוהי בהחלט יכולה להיות אפשרות מועדפת.

השלב השלישי הו מתן צו לפתיחת הליכים, ומרגע זה יוקפאו כל הליכי הגבייה. כאן מתחילה תקופה שבה מוטלות עליכם מגבלות רבות, ואתם מחייבים להליך חדלות הפירעון הכולל גם צו תשלום, הגשת דוחות ושיתוף פעולה מלא עם הממונה על התיק.

מתן הצו מתחיל את תקופת הביניים, בה הנאמן מאבחן את מצבכם. בהתאם לכך יציע את תכנית השיקום הכלכלי, הכולל צו תשלומים ומימוש נכסים. תקופה זו מוגבלת בזמן, ובסופה אם עמדתם בתנאים תקבלו הפטר מיתרת החובות.

עורך דין חדלות פירעון מאור לוי – הוראות הגעה למשרדינו .

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

מחיקת חובות

מהו הליך מחיקת חובות: הליך מחיקת חובות הינו סלנג חדש

פתיחה
שלום
היי,
שמי מאור לוי,
יש לי ניסיון מוכח בייצוג לקוחות במצבים מורכבים של חובות, עיקולים, חדלות פירעון, נדל"ן ועוד.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.