לייעוץ חייגו עכשיו

עורך דין מכירת דירה

איזה כיף, הגעתם לרגע בו אתם יכולים למכור את הדירה שלכם, בתקווה שהדבר נובע ממעבר לדירה חדשה או רצון לממש את הרווח שעשיתם על הנכס שנוצר כתוצאה מעליית ערך. עם זאת, חשוב לדעת שכאשר אתם מוכרים את הדירה שלכם – חשוב שיהיה לצידכם עורך דין שיעזור לכם לנווט את ההליך המשפטי ולהגן על האינטרסים שלכם.

עורך דין יכול להעניק לכם ייעוץ והכוונה חשובים לכל אורך תהליך מכירת הדירה, החל ממשא ומתן על תנאי המכירה ועד לעיון בחוזה והקפדה על תקינות כל המסמכים הדרושים.

 

מכירת דירות בישראל

שוק הנדל"ן הישראלי הוא שוק מדהים לבעלי נכסים, מכיוון שהוא נמצא בעלייה תמידית. בהתאם, סביר שאם רכשתם נכס לפני מספר שנים, התשואה עליו היא משמעותית, ויכולה להגיע גם לפי כמה וכמה ממחיר הקנייה הראשוני. במידה שאתם מעוניינים למכור את הנכס, אנחנו מקווים שזה נובע מרצון לממש את ההשקעה ולקצור את הפירות.

 

אז מה אתם צריכים לעשות כשאתם מעוניינים למכור את הדירה?

השלב הראשוני שאתם נדרשים לבצע הוא הערכת השווי של הדירה. כך, למעשה, אתם יכולים לדעת מה טווח המחירים באזור שלכם על נכסים דומים לנכסים שלכם ולהבין מה הן הצעות רכישה טובות או פחות טובות. את הבדיקה הראשונית אתם יכולים לעשות בעצמכם באמצעות שיטוט באתרי אינטרנט המציגים מחירים של נכסים או לחלופין הסתייעות באיש מקצועי או מתווך שיעשה זאת עבורכם.

 

הסתייעות בעורך דין לצורך מכירת דירה

לאחר שהבנתם את טווח המחירים בו אתם מעוניינים למכור את הדירה שלכם, ואף אם כבר מצאתם רוכשים פוטנציאליים, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם עורך דין לענייני מכירת דירה, מה השלבים הבאים במסגרת המכירה. במסגרת כך, הוא יסייע לכם במספר תחומים מרכזיים:

 

כתיבת חוזה המכירה או עיון בו

אחד מתפקידי המפתח של עורך דין בתהליך מכירת הבית הוא לכתוב עבורכם את חוזה המכירה אותו תעבירו לקונים פוטנציאליים, או לחלופין לעיין בחוזה המכירה ובמסמכים משפטיים נוספים שהציגו לכם.

המעבר על מסמכים אלו הוא חיוני, שכן המסמכים מכילים לעתים קרובות שפה משפטית מורכבת והוראות שעלולות להיות קשות להבנה לאנשים שאינם בקיאים בתחום. בהתאם, עורך דין למכירת דירה יכול לעזור לכם להבין את תנאי החוזה ולוודא שאתם מוגן בכל בעיה משפטית או מחלוקת אפשרית שעשויה לנבוע ממנו.

 

ניהול משא ומתן עם מתווכים או קונים

עורך דין למכירת דירה יסייע לכם בניהול משא ומתן על תנאי המכירה עם הקונים או עורכי הדין שלהם, לצד מתווכים פוטנציאליים אשר אף הם עלולים לקחת חלק בתהליך המכירה. יש לכך חשיבות רבה במיוחד אם יש בעיות או מחלוקות שצריך לפתור, כמו תיקונים שצריך לבצע או מחלוקות על מצב הנכס לפני המכירה.

בהתאם, עורך דין מומחה אשר מתעסק במכירת דירות, יכול לספק לכם ייעוץ והכוונה חשובים כיצד לטפל במצבים אלו ולהגן על האינטרסים שלכם. זאת, מתוך ניסיון והתמודדות עם מצבים דומים שהוא נתקל בהם בעבר.

 

ייצוג בבית משפט

כמובן שכולנו מעוניינים להימנע מבתי משפט וסיבוכים, אך לפעמים החיים מובילים אותנו לכך ולא מציבים בפנינו ברירה אחרת. לכן, כאשר אתם בוחרים עורך דין מקרקעין בעל ניסיון שיסייע לכם במכירת הדירה, חשוב לוודא שהוא בקיא גם בתחום הליטיגציה ולצד ייעוץ והכוונה לכל אורך הליך מכירת הדירה, הוא גם ידע לייצג אתכם בבית המשפט בהתאם לצורך ובהינתן שמתעוררות מחלוקות משפטיות.

סיטואציות אלו עשויות להיות חשובות במיוחד אם אתם מעורב בתביעת מקרקעין או מחלוקת משפטית אחרת על הנכס וחוששים שהדבר יפריע לכם בתהליך המכירה. לאור כך, עורך דין מומחה יכול לספק לכם את הייצוג המשפטי הדרוש לכם כדי להגן על האינטרסים שלכם ולהבטיח שהזכויות שלכם נשמרות ואתם מצליחים למכור את הנכס ללא פגיעה ממשית.

 

בדיקת תשלומי המיסים אשר כרוכים במכירת הדירה

כאשר אתם מוכרים דירה, הרבה פעמים אתם תאלצו לשלם תשלומי מיסים שמתרחשים במסגרת המכירה. לכן, כדאי לדעת להעריך מה העלות של כך ולהתייעץ עם עורך דין מומחה שמבין בתחום ויכול לייעץ לכם לגבי הנחות או פטורים שניתן לקבל.

במסגרת כך, שני המיסים הנפוצים ביותר הם:

 

מס שבח

מס שבח הוא תשלום מס אשר מוטל על רווחי הון שנוצרים כתוצאה של מכירת מקרקעין ברווח. כאשר רוצים להבין מה גובה המס שישולם יש מספר פרמטרים שנדרש לקחת בחשבון:

  1. מהי התמורה שקיבל המוכר בעבור הנכס.
  2. מהו המחיר המקורי שבו קנה המוכר את הנכס.
  3. האם היו השבחות של הדירה בתקופה זו?
  4. הפחת על הדירה.

 

לרוב, כאשר מדברים על מס שבח, הגובה שלו הוא רבע (25 אחוזים) מהרווח. עם זאת, קיימים מספר סייגים לכך. ראשית, אם בעל הנכס מוכר את הדירה בהפסד, אין חבות במס מכיוון שלא נוצר כל רווח.

בנוסף, אפשר לקבל פטור ממס שבח ממספר סיבות, כגון אם הדירה היא דירה יחידה של המוכר, הוא מחזיק רק 1/3 בה ואין בבעלותו דירה נוספת. כמו כן, יש מספר מדרגות מס לחישוב מס השבח, כך שמבצעים תחשיב מסוים שלא בטוח מגיע כדי תשלום של 25%.

 

היטל השבחה

לצד מס השבח, יכול להיות שאתם נדרשים גם לשלם היטל השבחה, אשר מבטא מס עבור זכויות שהתקבלו על ידי מחזיק הנכס כאשר הדירה היתה בבעלותו. בתוך כך, ניתן למצוא זכויות אישור תוכניות תב"ע, אישורי הקלה וכן מתן אישור לשימוש חורג. כל אלו משפיעות על ערך הדירה באופן כזה שלרוב מעלות את שוויה.

היטלי ההשבחה לרוב הם גבוהים ומגיעים לכדי מחצית (50 אחוזים) מערך ההשבחה. עם זאת, גם כאן ניתן למצוא הקלות ופטורים, אשר יכולים לנבוע מסוגי הפרויקטים – למשל, תמ"א 38, תא/5000 ועוד, או לאור המיקום של השטח. עורכי דין אשר מתמחים בתחומי מכירת הדירה, ידעו לבצע עבורכם את ההערכות לגובה תשלום המיסים וכאמור ידעו לציין אם אתם נדרשים לשלם מיסים מופחתים לאור המקרים הספציפיים בהם אתם נתונים.

 

לסיכום

במידה שאתם מעוניינים למכור את הדירה ברשותכם, אנחנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין מאור לוי אשר מחזיק בניסיון עשיר בתחום מכירת הדירות. עורך דין מאור לוי ועורכי הדין אשר מועסקים במשרדו ילוו אתכם בכל השלבים של התהליך, הכוללים ניסוח חוזה, משא ומתן עם הרוכשים הפוטנציאליים, לצד ווידוא כי הרוכשים לא ראויים ולא מעלים דגלים אדומים.

לצד הליך המכירה הפרטני, עורכי הדין במשרד מאור לוי יסייעו לכם להבין מה גובה המס אותו יהיה עליכם לשלם לפי מדרגות המס אשר מודדות את מס השבח וכן האם עליכם לשלם היטלי השבחה.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?