לייעוץ חייגו עכשיו

עורך דין התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא תהליך של החייאה ומודרניזציה של אזורים עירוניים כדי לשפר את איכות החיים הכוללת של התושבים והתיירים באזור המתחדש. ההתחדשות העירונית יכולה לכלול מגוון רחב של פעילויות, כמו שיפוץ ושיקום מבנים ותשתיות ישנים, בניית דיור, מסחר ושטחים ציבוריים חדשים, משיכת עסקים והשקעות חדשות ומתן שירותים ציבוריים טובים יותר.

ככלל, מדובר בעשייה חיובית. עם זאת, יש לוודא כי כאשר אתם מתמודדים עם פרויקטים במסגרת תוכניות התחדשות עירונית אתם עושים זאת בחוכמה ולא נחשפים לסיכונים אישיים. לשם כך, אנחנו ממליצים לקחת עורך דין אשר מתמחה בתחום וידע להסביר לכם את היתרונות, החסרונות וההשלכות האפשריות של תוכניות אלו.

 

קצת על הצורך בהתחדשות עירונית בישראל ויתרונותיה

התחדשות עירונית חשובה לכל מדינה, כולל ישראל, מכיוון שהיא עוזרת לפיתוח אזורי המחייה והמסחר של התושבים. בתוך כך, הפרויקטים הללו מסייעים להחיות ולחדש אזורים עירוניים, ליצור מקומות עבודה חדשים והזדמנויות כלכליות וכן לשפר את איכות החיים הכוללת של התושבים. התחדשות עירונית יכולה גם לסייע לערים להסתגל לאתגרים והזדמנויות חדשות, כגון עלייתן של טכנולוגיות חדשות או השפעת שינויי האקלים.

במקרה של ישראל, התחדשות עירונית חשובה במיוחד בגלל גידול האוכלוסייה המהיר של המדינה והצורך שלה לקלוט תושבים חדשים במרכזים העירוניים שלה. ככל שהערים בישראל ממשיכות לצמוח ולהתפתח, התחדשות עירונית תהיה חיונית כדי להבטיח שהן יישארו תוססות, בנות קיימא וניתנות למגורים עבור כל תושביהן.

בנוסף, התחדשות עירונית יכולה לסייע בשיפור איכות החיים בחלק מהשכונות העניות בישראל, שאולי חוו עשרות שנים של הזנחה וחוסר השקעות. על ידי השקעה בקהילות אלו, התחדשות עירונית יכולה לסייע לצמצום אי השוויון ולקדם לכידות חברתית.

 

פרויקטי פינוי בינוי

פרויקטי פינוי בינוי למעשה מדברים על פרויקטים אשר נועדו לשפר מתחמים קיימים, לרוב ישנים אשר התשתיות בהם אינם איכותיות. השיפור מתבצע בדרך כלל באמצעות הריסה של הבניינים הקיימים בשטחים ובנייה של מבנים אחרים במקומם, אשר נועדו לצופף את הבנייה, לצורך יצירת אפשרויות מגורים רבות יותר. לצד הוספת הדירות גם משפרים את התשתיות באזור ומייצרים ביוב, חשמל וצירי תחבורה איכותיים יותר כדי לסייע לדיירים באזור.

תוכניות פינוי בינוי לרוב מאד משתלמות לדיירים הקיימים בבניינים מכיוון שהיא נוטה להעלות את ערך הנכסים שלהם בצורה משמעותית וכן לשפר את איכות החיים שלהם לאור שיפור התשתיות.

עם זאת, ישנם מספר שיקולים בגינם רצוי שתשכרו את שירותיו של עורך דין התחדשות עירוני מומחה אשר ידע לייעץ לכם בתחום ההתחדשות העירונית של תוכניות הפינוי בינוי ולשמור עליכם מפני סיכונים אפשריים שהפרויקטים הללו כוללים. במסגרת הסיכונים, עורך הדין של ההתחדשות העירונית ידע לבחון כי היזם יודע לגייס את הדיירים באופן שוויוני, באופן שלא יגרום לכם לחסרון כיס למול דיירים אחרים בניין, שינסו להפיק רווח גדול יותר משלכם.

בנוסף, עורך הדין יציג בפניכם סיכונים אשר כוללים צורך של היזם בגיוס סכומים משמעותיים אשר יאפשרו לו להרוס את המבנה הקיים, לשלם את שכר הדירה לדיירים של הבניין ועוד. בהתאם, עורך דין יוודא שאתם מקבלים ביטחונות למקרים בהם היזם פושט את הרגל, עובר עבירות בנייה אשר נגרמות כחלק מהעבודה הרשלנית הפוטנציאלית שלו ועוד.

בהקשר זה, רצוי לוודא כי עורך דין של התחדשות עירונית בו אתם בוחרים מכיר את התחום היטב, בעל ניסיון והצלחות בתחום, באופן שידע לספק לכם את ההגנה המקסימלית.

 

ליווי מקצועי של עורך דין בפרויקטים השונים של התחדשות עירונית

דיברנו על התחדשות עירונית, מה המטרות שלה ומה היא כוללת. למעשה, מדובר בפרויקטים רבים במסגרתם לרוב בעלי השטחים מחלטים למכור את זכויותיהם בנכסים שלהם ליזמים אשר בתמורה נותנים להם דירות מחודשות שהשווי שלהם עולה על השווי המקורי. במקרים מסוימים, הדירות מוגדלות או שאפילו הדיירים מקבלים דירות נוספות בתהליך.

ההמלצה המרכזית ביותר היא לקחת עורך דין אשר עוסק בתחום ההתחדשות העירונית כדי לעזור לכם לנהל את המשא ומתן מול היזמים, אשר כמובן מלווים בעורכי דין משלהם. במידה שאתם לא עושים זאת, אתם עשויים להיות חשופים להיעדר ייצוג של האינטרסים שלכם. במידה שלבסוף אתם מגלים כי קופחתם בתהליך, ההוכחה של הדבר יותר קשה ומומלץ להימנע מכך מראש, ככל שיש את האפשרות.

 

הסיבות שכדאי ללכת לעורך דין שעוסק בהתחדשות עירונית

חשוב להזמין עורך דין להתחדשות עירונית ממספר סיבות. התחדשות עירונית יכולה להיות תהליך מורכב ושנוי במחלוקת, ובמידה שיהיה לצידך עורך דין אשר מנוסה בתחום ההתחדשות עירונית, הדבר עשוי לעזור להבטיח שהזכויות והאינטרסים שלך מוגנים. עורך דין להתחדשות עירונית יכול לספק ייעוץ וליווי משפטי במגוון רחב של נושאים הקשורים להתחדשות עירונית, כגון:

  • ניהול משא ומתן עם גורמי ממשל ובעלי עניין אחרים – הרבה פעמים במסגרת הליכי ההתחדשות העירונית, גורמי ממשל או גורמים מהרשויות המקומיות עשויים להידרש לאשר לכם את הפרויקטים אותם אתם מעוניינים להוציא לפועל. לשם כך, ראוי להיעזר בשירותים של עורכי דין מומחים אשר ייעצו לכם וידעו לנסח מסמכים שיאפשרו לכם לבצע את הפרויקטים. זאת, בין אם אתם היזמים ובין אם אתם בעלי הדירות שמעוניינים לקבל אישורים להפיכת השטח לכזה אשר מאושר לביצוע תוכניות פינוי בינוי ודומיהן.
  • סקירה ופרשנות של תכניות ותקנות להתחדשות עירונית – במקרים רבים תרצו להתייעץ אם השטח שלכם מתאים במאפייניו לתוכניות התחדשות עירונית. לצורך כך רצוי לפנות לעורך דין לענייני התחדשות עירונית שיעזור לכם להבין את התקנות ולוודא שאתם עומדים בהם ולא חלילה עשויים לעבור על תקנות מסוימות ולהיקנס בשל כך.
  • ייעוץ בנושא זכויות קניין ופיצויים – במסגרת תוכניות פינוי בינוי אתם תוכלו להיות זכאים לפיצויים אשר כוללים דמי שכירות עבור השנים שאתם לא נמצאים בנכס וכן הקלות מס רבות אשר ניתנות בהינתן שאתם מבצעים את ההתחדשות העירונית בהתאם לכללים הנדרשים לכך. עורכי דין להתחדשות עירונית ידעו להסביר לכם מה הזכאות שלכם במידה שאתם בוחרים להיכנס לתוכניות אלו.
  • סיוע בהבטחת מימון לפרויקטים של התחדשות עירונית – כאמור, קיימים יזמים אשר יציעו לכם מגוון הצעות ביחס לשטחים שלכם, אשר כוללים מימון מלא של הפרויקט. עורכי דין מקצועיים אשר עוסקים בהתחדשות עירונית ידעו לדרוש ביטחונות שיסייעו לכם לוודא כי אתם לא נפגעים בהמשך הדרך בהיעדר מימון חיצוני.

 

בסך הכל, עורך דין להתחדשות עירונית יכול לספק תמיכה ומומחיות יקרת ערך לאורך תהליך ההתחדשות העירונית, לעזור לך לנווט בין המורכבות המשפטית ולהשיג את המטרות שלך.

 

העבודה שעושה עורך דין התחדשות עירונית

במסגרת עבודתו, עורך הדין אשר עוסק בהתחדשות עירונית מייצג את הרצונות, הצרכים והאינטרסים של הדיירים בבניין אותם הוא מייצג. בפועל, הוא אחראי להסתכל על ההצעה אותה הם מקבלים מהיזם ולהציג להם את הפתחים האפשריים לסכנות ודגלים אדומים אשר עלולים לעלות ממנה.

במסגרת עבודתו, למעשה, עורך הדין מלווה את הדיירים ביום יום, ומסייע להם להבין את התהליך המשפטי והמורכב הזה במושגים פשוטים ונגישים. בהתאם, הוא מצליח לגרום לכך שכל דייר ודייר אשר לוקח חלק, מבין מה התהליך דורש, ומה הסיכונים, היתרונות וההזדמנויות של הפרויקטים הללו.

 

לסיכום

במידה שאתם מעוניינים להיעזר בעורך דין מקצועי שילווה אתכם בתהליך ההתחדשות העירונית, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות לעורך דין מאור לוי אשר מחזיק בידע נרחב בתחום. במסגרת עבודתו, עסק עורך דין מאור לוי במגוון רחב של פרויקטים הכוללים פינוי בינוי, תמ"א 38, תא/5000 ועוד פרויקטים רבים ונוספים.

עורך דין מאור לוי והצוות אשר מועסק במשרדו יסבירו לכם על התהליך מראשיתו ועד סופו, יוודאו כי השטח שלכם מתאים לתהליך התחדשות עירונית ויוודאו כי ההצעות אשר יזמים מציעים לכם מאפשרות את ביצוע התוכניות באופן שיטיב איתכם כלכלית. לצד זאת, עו"ד מאור לוי ידע לספק לכם מידע על הטבות המס שניתנות לכם במסגרת הפרויקטים וגם לעדכן אותכם בדבר תשלומים נוספים שתדרשו לשלם בעקבות הוצאת הפרויקטים לפועל.

בכל מקרה, אנחנו ממליצים לכם שלא להתפשר על ליווי וייעוץ של עורך דין לענייני התחדשות עירוני כאשר אתם שוקלים להשתתף בתוכניות הללו. הדבר עשוי לחסוך לכם כסף רב ולמנוע עוגמת נפש שעלולה להיגרם במידה שאתם לא נערכים מראש ובצורה מספיקה לביצוע התוכנית.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?