לייעוץ חייגו עכשיו

הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס

במאמר זה נסביר לכם על הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס, ונציע לכם גם אלטרנטיבה שכדאי לכל אדם לשקול אותה כבר עכשיו.

אך לפני הכל מהו אפוטרופוס, למה צריך אותו ומי ממנה אותו.

מהו אפוטרופוס

בקשה למינוי אפוטרופוס

בנסיבות שונות אדם יכול להגיע למצב שבו אינו כשיר לקבל החלטות בענייניו האישיים או הפיננסיים באופן עצמאי. מחלות ותאונות יכולות להתרחש לכל אחד מאיתנו. אלו יכולות להיות מוגבלות פיזיות או נפשיות המחייבות שאדם אחר ידאג לנו. איננו מדברים על סיעוד, אלא על קבלת החלטות בשמנו לרבות ניהול הכספים והנכסים.

די ברור שמדובר בנושא מאוד בעייתי, הרי בידי מי תופקד הסמכות ומי יבטיח כי האפוטרופוס לא ינצל את סמכותו לרעה?

מסיבות אלו מינוי אפוטרופוס נעשה על ידי בית המשפט. זהו צעד מרחיק לכת מכיוון שיש בו פגיעה של ממש בחירות הפרט, אך בנסיבות מסוימות הוא בלתי נמנע.

באופן טבעי ישנה עדיפות למינוי בן משפחה, אך לעתים צריך גורם חיצוני וישנם אפילו גופים רשמיים המטפלים בנושאים אלו.

כמובן שמינוי האפוטרופוס אינו מעניק לאפוטרופוס סמכויות של כל יכול. הוא נתון למגבלות שונות ונתון לפיקוח האפוטרופוס הכללי, ומחויב גם להגשת דוחות לאפוטרופוס הכללי.

ייפוי כוח מתמשך

ועוד דבר שיש לדבר עליו לפני שניגש לנושא של הגשת בקשה לאפוטרופסות והוא ייפוי כוח מתמשך.

ייפוי כוח מתמשך הוא אלטרנטיבה טובה יותר למינוי אפוטרופוס, וזהו הליך חדש יחסית בחוק הישראלי. ישנו הבדל משמעותי – כאן אדם ממנה מישהו אשר יקבל עבורו החלטות, במקרה של תרחיש עתידי שבו לא יהיה כשיר.

למשל הליך זה מומלץ לכל מי שאובחן במחלה דמנטית. הרי ידוע שהשעון מתקתק ועם התקדמות המחלה בסופו של דבר לא יהיה כשיר לנהל את ענייניו.

מקרה שכזה יחסוך את הצורך בהתערבות בית המשפט, וגם יעניק לאדם יותר חירות לבחור מי יטפל בענייניו, ואף יתן לו את האפשרות להביע את רצונו בנושאים שונים ולתת קווים מנחים.

הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס

בקשה לאפוטרופסות

כאמור בקשה למינוי אפוטרופוס מוגשת במקרה בו אדם אינו מסוגל לדאוג לענייניו האישיים, הרפואיים או הרכושנים. בני משפחה יכולים להגיש את הבקשה בעצמם או באמצעות עורך דין למינוי אפוטרופוס.

בקשה לאפוטרופסות אינה בהכרח בקשה לצמיתות, ניתן גם למנות אפוטרופוס זמני.

הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס דורשת מילוי טופס והגשת תצהיר מאומת על ידי עורך דין. בדרך כלל יש להגיד את כל המסמכים הרפואיים המעידים על מצבו של האדם עבורו מגישים את הבקשה.

ישנם מקרים בהם בתי המשפט מבקש מבני המשפחה כולם לחתום על כתב הסכמה, עליהם לחתום בפני עובד סוציאלי או מזכירות בית המשפט.

יש להגיש את הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה ולשלם את האגרה.

בקשה לאפוטרופסות

לאחר הגשת הבקשה בית המשפט ידון בנושא ויקבל את החלטתו. גם היועץ המשפטי לממשלה הוא צד בעניין, ובמקרים כי יש חשד למניעים לא כשירים הוא עשוי להגיש התנגדות לבית המשפט, דבר שמאריך את ההליך; ובמקרים שכאלו בית המשפט צפוי להזמין עדים.

במידה וימונה אפוטרופוס, הוא יהיה כפוף לפיקוח האפוטרופוס הכללי ועליו לפעול במסגרת החוק. מומלץ להתייעץ עם עורך דין משפחה לגבי סמכויותיו.

בדרך כלל ממנים את אחד מבני המשפחה בתור אפוטרופוס, אך לא תמיד. סעיף 35 לחוק הכשרות המשפטית מצווה על בית המשפט למנות את מי שעשוי לעשות את התפקיד בצורה הטובה ביותר. ולצערנו במקרים מסוימים אלו הם אינם בני המשפחה.

מי יכול להתמנות כאפוטרופוס

סעיף 34 לחוק הכשרות המשפטית מאפשר לכל אדם, כמו גם תאגיד או האפוטרופוס הכללי, להתמנות בתור אפוטרופוס לאדם. האפוטרופוס הכללי פועל באמצעות עמותות שונות הלוקחות על עצמן את התפקיד, כמו למשל עמותות המסייעות לקשישים עריריים או ניצולי שואה.

תומך החלטות 

מכיוון שמינוי אפוטרופוס מהווה פגיעה בחירותו של אדם, בית המשפט מנסה להימנע מכך. ולכן ישנם מקרים בהם בית המשפט יעדיף למנות תומך החלטות. כך ניתן לשמר את החופש של האדם, ולהעמיד לרשותו אדם אשר יסייע לו לקבל את ההחלטות הנכונות.

עורך דין משפחה לענייני אפוטרופסות

הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס

נושאי הכשרות המשפטית של אדם הם אחד הדברים הבסיסיים ביותר בחייו של כל אדם. מתוך הכשרות המשפטית נגזרות כל זכויותיו וזהו מקור החופש שלו. ובשום מקרה בית המשפט אינו מקל בנושאים של מינוי אפוטרופוס, ייפוי כוח מתמשך או כל נושא הפוגע בחירותו של האדם.

אך כפי שאמרנו, בתוקף נסיבות מסוימות הדבר נדרש. אם אחד מבני משפחתכם, כמו למשל הורים מבוגרים, איבד את כשירותו המשפטית ועליכם לנהל את ענייניו, פנו לייעוץ במשרד עורכי דין משפחה מאור לווי.

משרדינו עוסק במגוון סוגיות בתחומי משפחה, ייפוי כוח מתמשך, עורך דין מקרקעין, פשיטת רגל  והסדרי חובות.

עורך דין חדלות פירעון מאור לוי – מצאו אותנו בגוגל מפות 

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
Picture of עורך דין חדלות פירעון מאור לוי
עורך דין חדלות פירעון מאור לוי

עו"ד מאור לוי הינו בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B) וחבר לשכת עורכי הדין בישראל ומחזיק בתעודת גישור המוכרת על ידי הועדה המייעצת לענייני גישור לבתי המשפט משנת 2016. כמו כן, עו"ד מאור לוי הוסמך בשנת 2018 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי החוק. ניסיונו העשיר של עו"ד מאור לוי הן בעסקאות מקרקעין והן בניהול תיקים מורכבים במגוון תחומי משפט, ובפרט בהליכי חדלות פירעון (בהיותו מייצג חייבים, זוכים וב"כ נאמנים במחוזות שונים) מאפשר לו ראייה משפטית רחבה, מציאת פתרונות יצירתיים עבור לקוחותיו וקביעת אסטרטגיה מתאימה לכל לקוח ונסיבותיו.

"עורך

לייעוץ עם עו"ד מאור לוי

מאמרים נוספים

פתיחה
1
שלום
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?